Kliinikum ootab kaasasündinud südameriketega täiskasvanuid kardioloogi vastuvõtule
Tartu Ülikooli Kliinikumi pressiteade
/ 7.–14. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist kaasasündinud südamerikete nädalat eesmärgiga tõsta inimeste teadlikkust. 2024. aastal keskendutakse Eestis teemanädala raames kaasasündinud südameriketega täiskasvanutele, tuletades meelde regulaarset kaasasündinud südameriketele spetsialiseerunud kardioloogi külastamise vajadust.
Ta rõhutas, et sõltumata sellest, kas kaebused esinevad või mitte, vajavad enamik kaasasündinud südameriketega patsiente eluaegset jälgimist. „Kaasasündinud südameriketega täiskasvanute käsitlus ja vajadused erinevad sageli oluliselt teiste südamehaigustega patsientide omadest ning seetõttu peaksid nad olema jälgimisel
Kliinikumi südamekirurg ja kaasasündinud südamerikete kompetentsikeskuse eestvedaja dr Raili Tagen tõi välja, et kaasasündinud südamerikked on olemuselt väga eriilmelised ning neid võib
Kaasasündinud südameriketega patsientide regulaarsed südamenäitajate kontrollid
Nii dr Maser kui dr Tagen kinnitasid, et ekslik on arvata, et kaasasündinud südameriketega tegeleva kardioloogi juurde tuleks minna alles siis, kui varasemalt diagnoositud ja ravitud kaasasündinud südamerikkega patsient tunneb, et midagi on valesti. „Tavapärane regulaarne südamenäitajate kontroll tähendab enamasti pikemat vestlust patsiendiga, EKG-d, vererõhu ja hapniku saturatsiooni mõõtmist ning südame ultraheliuuringut hetkeseisundi hindamiseks. Vajadusel järgnevad täiendavad uuringud koormustaluvuse hindamiseks ja täpsustav piltdiagnostika südame magnetresonantstomograafias või kompuutertomograafias,“ kirjeldas dr Maser. Regulaarsete kontrollide oluliseks osaks on patsiendi informeerimine tema seisundist ja nõustamine igapäevaelu puudutavates küsimuste osas. Patsiendiga arutatakse vastavalt tema hetke eluetapile olulisi küsimusi nagu sportimine, raseduseaegse riski hindamine ja selle võimalikult ohutu planeerimine, rasestumisvastaste vahendite valimine, ohtlike tüsistuste, nagu südameklapi põletiku, ennetamine kui ka teiste mittekardiaalsete haiguste ravi planeerimine selliselt, et see oleks kaasasündinud südamerikkega patsiendile võimalikult ohutu. Vanuse kasvades võivad lisanduda kaasasündinud südameriketega patsientidel ka tavapärasemad elu jooksul omandatud südamehaigused.
Seda, kui palju kaasasündinud südameriketega täiskasvanuid Eestis elab, ei ole täpselt teada. Hinnanguliselt puudutab see Eestis 3000–4000 patsienti, kellest suur hulk ei ole hetkel regulaarsel jälgimisel. Paljusid neist ei saa pidada terveks, vaid pigem on neil krooniline südamehaigus, mis nõuab edasist jälgimist ja õigeaegset sekkumist. Seetõttu on Kliinikumi kardioloog dr Maarja Maser pühendunud nii kaasasündinud südameriketega täiskasvanute kaardistamisele kui ka nende edasise jälgimise planeerimisele, seejuures neile vastuvõtuaja võimaluse leidmisele. Viimased viis aastat Saksamaal Münsteri ülikoolihaigla suures kaasasündinud südamerikete kompetentsikeskuses töötanud kardioloog on veendunud, et regulaarse jälgimisega, õigeaegse raviga ja tervist säästvate valikutega on võimalik parandada märkimisväärselt kaasasündinud südameriketega inimeste elukvaliteeti. Kaasasündinud südameriketega patsiendid, kelle raviteekond on mingil põhjusel katkenud, saavad soovi korral nõu küsimiseks või juhiste saamiseks pöörduda e-postile: [email protected].
Rohkem infot kaasasündinud südamerikete kohta leiab kliinikumi kaasasündinud südamerikete kompetentsikeskuse kodulehelt.
Viimati muudetud 07.02.2024