Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kokkuvõte südamekuust Tartu linna haridusasutustes

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Tartu Karlova lasteaia südamekuu

28. mai 2024 / Aprillis tähistati Tartu linna haridusasutustes südamekuud. Linnavalitsus uuris lasteaedadelt ja koolidelt tänavu lisaks terviseteadlikkust toetavatele tegevustele ka selle kohta, mida tehti keskkonna ja elurikkuse toetamiseks.

Haridusasutused tegid südamekuu vältel erinevaid vaimset tervist toetavaid ettevõtmisi ja tähelepanu all olid nii tervise- kui toitumisteadlikkust toetavad tegevused. Varasemast rohkem tehti tegevusi keskkonna heaks ja linnaruumis elurikkuse parandamiseks. Tartumaa ringmajanduse teekaardile lisandus mitmeid huvitavaid näiteid, milles lapsed viivad ellu muudatusi nii toiduraiskamise ennetamiseks kui ka taaskasutusvõimaluste leidmiseks.   

Parima terviklahendusega südamekuu läbiviijad olid tänavu Tartu Lasteaed Naerumaa ja Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium. Naerumaalased keskendusid südamekuu vältel teemadele, mis andsid lastele võimaluse saada mänguliselt rohkem teadmisi meie tervisest ja sellest, kuidas seda paremini hoida. Koolis toimunud Toidufoori näitus tõi toidu keskkonnamõju vaatajatele lähemale ja muude käsitletud teemade ring oli lai.  

Parim lastega koos toitumisteadlikkuse kujundaja ja lahenduste leidja toidu taaskasutuseks oli Tartu Lasteaed Ristikhein. Kõige rohkem muutis laste ja õpetajate mõtteviisi teadlik toiduraiskamisega tegelemine. Söögikordadest alles jäänud toitu püüti võimalikult vähe ära visata ja toidu nii-öelda taaskasutamiseks otsiti uusi ja põnevaid retsepte. Tartu Lasteaed Helika eristus matkadega linnaruumis. Koos tutvuti elurikkusega enda ümber, peeti piknikku ja nauditi kultuuripealinna ilu. Koos lastega õpiti märkama ka linnaruumis erinevate liikumisviisidega inimesi - rulaatorid, kõnnikepid, kargud - ning arutleti nende liikumisvõimaluste üle. Tartu Kivilinna kooli südamekuu alguses andsid Veeriku, Kõrveküla ja Kivilinna kooli poisid imetoreda ja meeleoluka kontserdi. Lisaks toimus südamekuul veel palju matkasid. Tartu Forseliuse kooli 5.-6. klassid osalesid südametervise õpetaja Rita Grigori tundides. Kooli mängujuhid valmistasid ringitunnis suhkrustendi, kuhu panid kirja oma lemmikud magusad, soolased snäkid ning joogid. Plakatile pandi kirja, kui palju suhkrut neis on ning mis võiksid olla alternatiivid. 

Traditsiooniliselt valitakse südamekuu tegevustest välja parimad tegevused ning auhinna saavad nende läbiviijad. Tänavu toodi parimatena välja: 

  • Tartu Lasteaed Lotte - Pähklijäneste rühm liikus senisest veelgi rohkem. Koos käidi prügi korjamas, jalutati kaugemal asuvale mänguväljakule mängima ja õppetegevusi eelistati teha õues. Samuti läbiti takistusrada ja saadi vastuseid paljudele küsimustele. Südamekuu eestvedaja oli lasteaia tervisemeeskonna juht Maarja Mandri

  • Tartu Lasteaed Rukkililles käidi matkamas ja nauditi pereüritust. Need viis läbi Sirje Hendla

  • Tartu Karlova lasteaias peeti parimaks traditsioonilist maastikumängu, mille viis läbi tervisemeeskonna juht Merike Kalme

  • Tartu Herbert Masingu Koolis nauditi enim esmaabikoolitust, mille läbiviija oli kooli tervishoiutöötaja Jaana Daniel

  • Tartu Descartes’i Koolis toodi parimana välja nutivabaduse projekt, mille raames osalesid  kõik 5. klassid projektis „Telefonivaba koolipäev“. Projekti eesmärk oli teada saada, kuidas õpilased telefonita hakkama saavad ja milliseid teisi tegevusi endale leiavad. Läbiviijad olid Kadri Lill ja Kaja Kivisikk.  

  • Tartu Kivilinna Kooli parimad tegevused olid seotud muusika mõjuga positiivsuse kujundamisel, neid viis läbi Pille Saadjärv.  

Südamekuu tegevustesse lisanduvad ise taimede kasvatamine Tartu 2024 projektis „Kasvades oma toiduga“  ja PRIA Koolikava haridusvaldkonna tegevused lasteaedades ja koolides. 

Viimati muudetud 28.05.2024