Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-3°
-3°

Kolm Tartu koolijuhti lähevad uuest aastast Eesti tippettevõtetesse praktikale

Tartu Kutsehariduskeskuse direktor Raini Jõks

2. detsember 2021 / Haridusjuhtide praktikaprogramm alustab kolmandat hooaega, alates uuest aastast lähevad tunnustatud juhtimiskultuuriga ettevõtetesse praktikale 11 koolijuhti üle Eesti ja 3 koolijuhti Tartus.

Seekordsete praktikantide seas on nii üldhariduskoolide kui ka erivajadustega laste koolide juhte, lisaks Eesti suurima kutsehariduskeskuse direktor. Ettevõtete ringi lisandub Coop Pank.

Kolm aastat tagasi käivitatud arenguprogrammi eesmärk on edendada Eesti koolijuhtimise kvaliteeti. Koolijuhid saavad esmalt olla kümme nädalat mõnes kaasaegse juhtimiskultuuriga organisatsioonis täiskohaga praktikal, seejärel naaseb osaleja oma kodukooli, kus asub kogutud teadmisi ja ideid rakendama. Programm kestab kokku üheksa kuud.

Tartu Kutsehariduskeskuse direktor Raini Jõks on üks kolmest Tartu koolijuhist, kes astub uuel aastal oma tavapärasest rollist välja, et uusi kogemusi omandada. „Nii nagu me ootame kutseõpetajalt ettevõtetes praktikal käimist, siis on see ka koolijuhi ülesanne ennast täiendada ja selle tulemusena kooli juhtimiskvaliteeti parendada. On väga tore ja kasulik, et saan näha, mida teevad Eesti parimad ettevõtted ja ennast arendada.“

Uuel hooajal liitub praktikakohti pakkuvate ettevõtete ringiga Coop Pank. Panga tegevjuht Margus Rink, kes pärjati sellel aastal ka Eesti parima juhi tiitliga, astub ise mentori rolli. “Juhi ülesanne on alati viia see ettevõtmine, mida ta juhib, punktist A punkti B. Usun, et see kehtib ühtemoodi nii panga kui kooli puhul,” ütles Margus Rink. “Kuna mulle läheb Eesti hariduse käekäik väga korda, siis panustan oma aega just siia ja loodan, et sellest koostööst saab uue kiirenduse nii ühe kooli kui Coop Panga areng.”

Teise lennu haridusjuhtide praktikaprogrammi vilistlane Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi direktor Merike Kaste kinnitab, et praktikakogemus laiendas juhtimise vaadet, andis uusi tööriistu, mida kasutab erasektor. Õpetajad on rohkem kaasatud ja tunnetavad kuhu oma õppetööga liiguvad. Praktika käigus omandatud pädevused ja oskused võimaldavad veel paremini meeskonna kaasamist, eesmärgistamist, selgemat kommunikatsioon, mille tulemusena kasvavad meie õppijatest elus hästi hakkama saavad kodanikud.

Tartu koolijuhid on programmis teist aastat. Haridusosakonna juhataja Riho Raave tõdeb: „Tartu koolijuhtide jaoks on antud praktika hea võimalus laiendada oma silmaringi ning tuua Tartu koolidesse kaasaegsemaid juhtimispraktikaid, mis toetavad meie õppijate arengut veel enamgi. Esimese lennu osalejate pealt on näha, et juhtimiskultuuri on tulnud uut hingamist, millel on mõju nii õpetajatele kui õpilastele.“

Kolmandas lennus Tartu koolijuhid Alina Braziulene (Tartu Aleksander Puškini Kool), Ruth Ahven (Tartu Veeriku Kool), Raini Jõks (Tartu Kutsehariduskeskus). Tartu koolijuhid asuvad praktikale järgmistesse ettevõtetesse: Pipedrive, SEB ja Telia.

Haridusjuhtide praktikaprogrammi käivitasid 2019. aastal Heateo Haridusfond ja Tallinna Haridusamet koostöös Fontesega. Kahe hooaja jooksul on programmis osalenud kokku 17 koolijuhti, praktikavõimalusi on pakkunud 11 edumeelset organisatsiooni. Tallinnast alustanud programm laienes teisel aastal üle-eestiliseks, kui lisandusid Tartu Linnavalitsuse ning Haridus- ja Teadusministeeriumi haldusalas olevad koolid, kolmanda hooajaga on liitunud ka Viimsi vald. 2021. aastal oli praktikaprogramm üks kolmest Aasta Haridusteo nominendist ning pälvis Tallinna linna Aasta Haridusteo auhinna.

Heateo Haridusfond on uue põlvkonna tehnoloogiaettevõtjate asutatud filantroopiafond, mis annab hoogu Eesti hariduse suurimaid sõlmküsimusi lahendavatele algatustele. Kahe aasta jooksul on toetatud 11 algatust, mis on nüüdseks jõudnud ligi 80% Eesti koolidest ja mõjutanud ligi 40 000 õpilast üle Eesti. Haridusfondi idee algatajad on Taavet Hinrikus Wise’ist ja Martin Villig Boltist. Fondi tööd juhib Heateo Sihtasutus.

 

Viimati muudetud 02.12.2021