Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Linnavalitsus küsib volikogult luba toetada projektis Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatori tegevust Tartus

Tartu linnavalitsuse pressiteade

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator

7. mai 2021 / Tartu linnavalitsus saatis volikogule eelnõu, millega soovib osaleda projektis, et toetada Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) tegevust Tartus ja võtta siia vastu kaheksa kosmosetehnoloogiate või -andmete väärindamisega tegelevat iduettevõtet.

ESA Eesti äriinkubaator pakub juba aastast 2017 iduettevõtetele tootearenduse toetust, tehnilist tuge ja praktilist ärinõustamist, et luua eeldused välisinvesteeringuteks ning uuteks tarkadeks töökohtadeks. Tänaseks on ESA Eesti äriinkubaatoriga on liitunud juba 19 ettevõtet, kellest üheksa on Tartu inkubaatoris ja kümme Tallinnas.
 
„Tartus on väga head võimalused kosmosetehnoloogiate arendamiseks ja turule toomiseks, sest Tartu Ülikooli Tartu observatoorium on kujundanud Tartust kosmoseteaduse ja -tehnoloogiate arendamise keskuse ning ESA äriinkubaator võimaldab uudsetel lahendustel äriks kasvada. Seda suurt potentsiaali silmas pidades on Tartu linnal mõistlik äriinkubaatorit kaasrahastada ning seeläbi toetada erinevate kosmosetehnoloogial põhinevate ettevõtmiste edulooks kujunemist," selgitas abilinnapea Raimond Tamm.
 
Projekti "Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatori tegevuse toetamine aastatel 2022-2025" kogumaksumus on miljon eurot ja seda kaasrahastab Euroopa Kosmoseagentuur. Tartu linna omaosalus nelja aasta jooksul on 200 000 eurot.
 
Eesti alustas Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA) ametlikku koostööd 2007. aastal ja täisliikmeks saadi 2015. aastal, kui Eesti arvati 22 liikmesriigi hulka. See on loonud tehnoloogiasektoris tegutsevatele Eesti ettevõtetele juurde uue ärivõimaluse. Baltimaade esimene ESA äriinkubaator avati Tartu Teaduspargi eestvedamisel 2017. aastal ning tänaseks tegutsetakse koos konsortsiumi partneritega nii Tartus kui ka Tallinnas. Alates avamisest on ESA Eesti äriinkubaator Tartus võtnud vastu üheksa kosmosetehnoloogia iduettevõtet, loonud 32 töökohta ning tasunud tööjõumaksudena riigile üle 270 000 euro. Täiendava rahastusena on Tartu äriinkubaatori iduettevõtted kaasanud 259 000 eurot ning nende kumulatiivne müügikäive ületas eelmise aasta lõpus 1,2 miljonit eurot.
 
ESA Eesti äriinkubaator on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 22 kosmose äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Tänaseks on võrgustik toetanud üle 1100 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja arengut. Tartus ja Tallinnas tegutseva ESA Eesti äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul võtta vastu 20 kosmose idufirmat pakkudes neile toote arendamiseks 50 000 euro suurust toetust ning valdkonnaspetsiifilisi mentoreid. ESA BIC Estonia juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös äri- ja teaduslinnakuga Tehnopol kosmose äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus. Teiste partnerite seas on Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu Observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex. Rohkem infot ESA BIC Estonia kohta loe siit: www.esabic.ee.  

Viimati muudetud 07.05.2021