Sel nädalal kogunevad Tartus Euroopa kosmoseinnovatsiooni edendajad
Tartu Teaduspargi pressiteade
/ 13.-16. mail toimuv Euroopa Kosmoseagentuuri koostöökohtumine toob Tartusse üle 100 osaleja enam kui 20 riigist, et arutada, kuidas kosmosetehnoloogiatel põhinevatele edulugudele hoogu anda.
Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) traditsiooniline koostöökohtumine ESA Network Meetup toimub igal aastal eri riigis. 2015. aastal agentuuri täisliikmeks saanud Eestis toimub üritus esmakordselt ning järgmine võimalus üritust võõrustada võib saabuda alles 20 aasta pärast.
Kohtumisel osalevad ESA innovatsioonivõrgustiku liikmed, kelle igapäevatöö on seotud kosmosetehnoloogiate kommertsialiseerimisega. “See hõlmab nii kosmosevaldkonna iduettevõtete toetamist, tehnoloogiasiiret teistesse valdkondadesse kui koostöö arendamist suurettevõtetega, näiteks erinevate ESA hangete raames,” selgitas Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori juht Sven Lilla.
Kohtumise avas majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo, videotervitusega esines ESA kommertsialiseerimise, tööstuse ja konkurentsivõime direktor Géraldine Naja.
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo märkis avasõnades, et Eesti eesmärgiks on järgmise kümne aastaga majandus kahekordistada ning selles mängib oma osa ka kosmosetehnoloogia. Tema sõnul on sarnased võrgustikud vajalikud inimeste omavaheliseks suhtluseks ja ideede algatamisteks.
Kolme päeva jooksul toimuvad töötoad, seminarid ja ettekanded, kus räägitakse kosmosevaldkonna trendidest ja ESA eesootavatest algatustest, samuti investeeringutest kosmosesektorisse. Osalejad saavad tutvustada oma tegemisi ja arendada koostöösuhteid. “Kuna ESA võrgustik on jõudsalt kasvanud, on see oluline võimalus uute ja vanade liikmetega tutvumiseks. Saame omavahel jagada kogemusi, kuidas ettevõtteid veelgi enam toetada, nii et sellest tõuseks kasu nii kosmoses kui meie kõigi igapäevaelus, rääkides kas või satelliitsidel ja -navigatsioonil põhinevatest teenustest,” märkis Lilla.
Kosmosetehnoloogiatega seotud toodete ja teenuste väljatöötamiseks on Euroopa Kosmoseagentuur ellu kutsunud üle-euroopalise võrgustiku, kuhu kuulub 30 inkubaatorit, sh tänavu koostöökohtumist võõrustav ESA BIC Eesti äriinkubaator.
ESA BIC Eesti juhtpartner on Tartu Teaduspark, mis pakub koostöös Tallinna Teaduspargiga Tehnopol inkubatsiooniteenust Tallinnas ja Tartus. Tänaseks on inkubatsiooniprogammis osalenud ligi 30 ettevõtet. Järgmisel kolmel aastal on eesmärk aidata veel 15 Eesti idufirmal rahvusvahelisele turule jõuda, pakkudes neile stardirahastust koos valdkonnaspetsiifilise mentorlusega.
Viimati muudetud 15.05.2024