Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Meie Raudvara on kindad! Uus näitus ERMis

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Meie Raudvara on kindad! Uus näitus ERMis

27. jaanuar 2022 / Laupäeval, 29. jaanuaril avatakse kuuks ajaks Eesti Rahva Muuseumis Mulgi kinnaste näitus. Vaatajatele imetlemiseks pannakse välja 72 paari Kudujate Koopiaklubi liikmete poolt kootud tihedakirjalisi kindaid.

Kui selgus, et Anu Raua Keskus jäi välja riiklikult rahastatavate kultuuriobjektide seast, tekkis Kudujate Koopiaklubis idee, et keskuse toetuseks võiks kindaid kududa. "Üleskutsega liitus 60 Eesti eri paigus ja ka välismaal elavat kudujat, kes imetlevad Anu Raua loomingut ja tegevust ning soovivad kaasa aidata pärandkultuuri ja loomingut väärtustava Maapaiga arendamisele Heimtalis," rõõmustab Kudujate Koopiaklubi administraator Anu Pink.  

Kui algselt oli plaan valmivad kindad oksjonil Anu Raua keskuse toetuseks maha müüa, siis nüüdseks on kõik 72 paari antud üle Anu Rauale. Nii moodustavad nad ülevaatliku kollektsiooni Mulgi traditsioonilistest kinnastest. Küll saab iga soovija toetada Anu Raua keskuse loomist otse Sihtasutusele Raudvara ülekannet tehes. Kudujate Koopiaklubi loob aga kinnaste näitusega kokku kuuluva veebilehekülje, kus saab nii kindaid imetleda kui kudujatelt otse endale sobivad kindad tellida.

Kindakudumise aktsiooni idee algataja Kristi Everst rõhutab, et tegemist pole lihtsalt kinnastega: "Mulgimaa kinnaste mustritihedus on peaaegu ulmeline, nende tegemiseks kasutati imepeenikesi lõngu ja vardaid ning kindale mahutati sedavõrd palju mustrit, et silmuste arv kindal küündis 200ni ja rohkemgi.“ Lisaks  pidid kindad tooma õnne ja kaitsma kurja eest, Mulgi mees kandis kindaid vöövahel ka suvel. Annetuseks kootud kindad on kõik muuseumides olevate vanade kinnaste koopiad, kootud sama tihedalt, kui seda kunagi tehti. 

Näitus "Meie Raudvara on kindad" avatakse ERMi A-osas 29. jaanuaril kell 13. Näitus jääb avatuks 27. veebruarini muuseumi avamisaegadel (K-P kell 10-18).

Anu Raua keskuse toetamiseks saab ülekande teha: 
Sihtasutus Raudvara
EE592200221066790764

Viimati muudetud 28.01.2022