Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Nööpidega saab osta pileti uuele riidenäitusele

Tartu loodusmaja pressiteade

25. mai 2023 / Tartu loodusmajas avaneb alates reedest uus suvine erinäitus, mis sel korral räägib rõivaste lugusid. Uuritakse kust oma meie riided pärit, millistest põnevatest materjalidest need on tehtud ja milline on selle kõige keskkonnamõju. Näituse avanädalatel saab näitusepileti osta kamalutäie ehk kahe käe suuruse peotäie nööpide eest, mis leiavad seejärel tee nööbimere eksponaati.

Riidenäituse teemadeks on erinevate materjalide päritolu, ajalugu, omadused, kasutusvõimalused, tootmise tehnoloogiad, samuti nende keskkonnamõjud. Kuidas näiteks töötab Core-Tex materjal? Milliseid riideid tehakse puidust ja milliseid plastpudelitest? Või kes leiutas takjakinnise ja kuidas ta selleni jõudis? Kõigile sellistele põnevatele küsimustele leiab näituselt vastuseid.

Väljapanekul saab suurendusega vaadata erinevaid kiudusid, materjale ja kangatüüpe, mängida nööbimeres, uurida Malle ja Pelle rõivaste teekonda, tutvuda viie T-särgi isikliku elulooga ning panustada maailmakaardile ka enda seljas olevate riiete päritoluriikidega. Oma käega saab proovida kedervart ja kangaspuid, nööbi õmblemist ja erinevaid kinnitusvahendeid. Ajarännakuid on materjalide ja rõivaste ajaloos nii edasi kui tagasi.

“Riided meie seljas on üks kõige igapäevasemaid asju ja enamasti ei ole meil aimugi, kus maailma otsast need õmmeldud on või kas seljas olev materjal on looduslik, tehislik, sünteetiline või segu neist kõigist. Samas oleks oluline teada, kuidas erinevaid materjale toodetakse, sest kõigil neil on erinev mõju keskkonnale. Meie teadlikutel valikutel riidepoes, kangapoes või taaskasutuskeskustes on pikas perspektiivis mõju planeedi tervisele” võtab näituse kokku kuraator Annelie Ehlvest.

Näitus on valminud suure meeskonna ühistööna, väljapaneku jaoks said loodusmaja palvel kammitud isegi Tallinna loomaaia kaamelid. 

Näitus on avatud 26.maist 14.septembrini E-R kell 10-18. Sissepääs loodusmaja majapiletiga.
Näituse tekstid on eesti ja inglise keeles.

Lisainfo kodulehel: www.tartuloodusmaja.ee/naitused/suvised-erinaitused

Viimati muudetud 25.05.2023