Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-21°
-21°

Perekonnaseisuameti sünnipäeval avatakse ajalukku vaatav näitus

Tartu linnavalitsuse pressiteade

värviline foto 1974. aastal ilmunud "Tartu" raamatust, kus on näha metallikunstniku Siiri-Merike Nummerti teos Foto: Marjaana Nummert

10. september 2021 / Tartu perekonnaseisuamet tähistab sel sügisel 50. tegutsemisaastat Tiigi 12 majas ning sel puhul avatakse seal 16. septembril näitus „Elukaare värvid. Tartu perekonnaseisuamet 1926–2021”. Näitusega tähistatakse ka Eesti Vabariigi esimese perekonnaseisuseaduse jõustumise 95. aastapäeva, mis möödus 1. juulil.

Tartu linnavalitsuse rahvastikutoimingute osakond kutsus suve algul üles saatma fotosid ja mälestusi Tiigi 12 hoonest ja selle tegemistest alates 1911. aastast, mil pika ajalooga maja Tartusse ehitati. Tartu linnamuuseumi koostatud näitusel on esindatud osa neist saadetud lugudest ja fotodest. Väljapanek annab ülevaate maja ajaloost ning perekonnaseisuameti tegevusest läbi aastakümnete ja lisaks näeb näitusel mitmeid vanu tseremoniaalseid esemeid. Näituse on koostanud Eevi Kärdla ja Aime Kärner ning kujundanud Silja Paris.

"Läbi fotode, dokumentide ja kirjalike mälestuste elustuvad paljude tartlaste elukaare tähtsamad hetked ning perekonnaseisuametnike töö erinevad tahud," selgitas Tartu linnamuuseumi teadur-koguhoidja Eevi Kärdla.

Näitus avatakse järgmisel neljapäeval, 16. septembril ja jääb perekonnaseisuasutuses avatuks kõigile huvilistele. Neljapäeval oodatakse huvilisi avatud uste päevale kell 12 - 16.
 
"Igal majal on rääkida oma lugu, kuid Tiigi 12 maja lugu väärib laiemat tutvustamist, sest hoonel on pikk ajalugu ja siin toimuvad väärikad sündmused ka praegu. Perekonnaseisuametis registreeritakse kõik inimese elukaarega seotud teetähised, olgu selleks sünd, abielu, lahutus või nimemuutmine ning loomulikult abielu pidulik sõlmimine. Sel sügisel said uue sisustuse ka maja saalid, et neid olulisi hetki veelgi pidulikumalt tähistada. Ootame linlasi ja külalisi näituse ja saalidega tutvuma ning täname kõiki, kes aitasid mälestusi koguda," ütles rahvastikutoimingute osakonna juhataja Kristina Aabrams.

Kuigi perekonnaseisuametnikud on Eestis ja Tartus tegutsenud juba 95 aastat, hakati Tiigi 12 asuvas hoones peretoiminguid tegema alates 1971. aasta septembrist. Enne seda asus majas  Vanemuise teatri dekoratsioonitöökoda- ja ladu.  Sõjaeelsel ajal oli hoone kasutusel üürimajana, kus  1940. aasta majalehe andmetel elasid ka tookordne Tartu abilinnapea Karl Luik ning luuletaja ja kirjandusteadlane Gustav Suits oma perekondadega.

Tiigi 12 hoone projekteeris 1910. aastal arhitekt Robert Pohlmann. Juugend- ja heimatstiilis hoone ehitati kolmekorruseliseks elamuks, kuid hävis 1941. aasta sõjatulekahjus. Seitse aastat hiljem muudeti maja taastamisprojektiga Vanemuise teatri abihooneks, kus asusid töötoad ja laoruumid. 20 aastat hiljem kavandati see aga perekonnaseisuametiks, millega muudeti hoone ruumilahendust ja planeeriti esinduslikumad ruumid abielude registreerimiseks. Perekonnaseisuamet tegutseb seal tänaseni ning teenindab aastas umbes 10 000 inimest, sh ligi 600 pruutpaari, tuhatkond sünni registreerimist ja kõiki muid perekonnaseisutoiminguid.
 

Rutt Ernits-Sups

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel:
Mob: 5554 0731

Viimati muudetud 10.09.2021