Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tänavune Galeriide öö toob TYPAsse suisa kaks rahvusvahelist näitust!

24. november 2022 / 25. novembril avame kell 18.00 Aparaaditehase Rõdugaleriis Eesti ja Saksa kunstnike koostöös sündinud näituse "Harjutused unistuste pidamiseks" ja kell 19.00 leiab TYPA keskuse galeriis aset USA rändluule kõrgtrüki ajakirja Simple Machines No. 2: Epochal Shift esitlus ja näitus.

"Simple Machines No. 2: Epochal Shift" on rändava kõrgtrüki luuleajakirja Simple Machines teise väljaande näitus ja esitlus. Avaõhtul kell 19:30 toimub vestluspaneel kõrgtükkimise protsessist olemusest, väljakutsetest ning hingeelust. Vestlevad graafika ja kujunduskunstnik Julia Syrzistie, trükimeister Jörgen Loot ning USA'st kohale sõitnud ajakirja asutaja ja peatoimetaja M Bartley Seigel. Vestlusring on ingliskeelne.

Lisaks saab kell 20.00 näha rändluuleajakirja näidis-trükkimisprotsessi silinderpressil Victoria Polygraph.

Simple Machines No. 2: Epochal Shift mõtiskleb selle üle, kuidas vanad rõhumissüsteemid kukuvad kokku isegi siis, kui tekivad uued. Ühelt poolt tabab meid kliimamuutuste hoomamatu hiidlaine. Teisalt oleme tunnistajaks võimunäljaste demagoogide veristele keiserlikele mahhinatsioonidele. USA-s jätkub relvavägivald lakkamatult. Ukrainas kõlasid õhurünnakusireenid ja tänavad olid täis süütute tsiviilisikute surnukehi. Siin metsatulekahju. Seal, üleujutus. Tumedad horisondid kõikjal – kus on luuletaja, kes suudab leida vastupidavuse keele?

Teise väljaandesse rännanud luulelised saadetised jõudsid kaante vahele Lõuna-Californiast, Eesti metsadest, Ukrainast Lvivi rusudest – luuletused kui tunnistajamasinad, väikesed mootorid, mis käivitavad lootuse aurud.

Uuri lähemalt: simplemachinesmag.org

Simple Machines No. 2: Epochal Shift
Tongo Eisen-Martin | Külalistoimetaja
M. Bartley Seigel | Asutaja, peatoimetaja
Charlotte Biszewski | Kunst & Kõrgtrükk
Mana Kaasik | Kunst & Kõrgtrükk
Julia Syrzistie | Kunst & Kõrgtrükk
Jörgen Loot | Kunst & Kõrgtrükk
__________________________

"Harjutused unistuste pidamiseks" on Eesti ja Saksa kunstnike grupinäitus, mis tõstab fookusesse Eesti–Berliin suunalise telje, mida viimasel ajal kunstimaastikul aina enam tunda on.
Grupinäitus on reflektsioon kunstnike Saksamaal roam residentuuris veedetud perioodidele ning esitab igalt kunstnikult kas residentuuri jooksul loodud teose või muul moel residentuurikogemusest tõukunud töö.

Kunstnikud avavad kunstitööga kaasnevaid lahkumise ja naasemise, unistuste ja teostumiste, kogemise ja kaduvuse vastuolusid. Koos vaadeldakse olukordi, millega kodusest kultuurimullist laiemale areenile asumisel kokku puututakse. Pidevas saabumise ja lahkumise tundes püütakse ühes teostega kaasas kanda ka ruumikogemusi, mälestusi, taotlusi ja ootusi. Kuidas mäletada seda tunnet, mida unistuse poole pürgimine meis kunagi tekitas? Mida teha siis kui pikaajalised soovid ja taotlused, teostudes hoopis teistmoodi välja kukuvad? Mis saab meie kangetest, kuid kaduvatest ihalustest tulevikus?

Lisaks seitsmele Eesti kunstnikule on näitusel esindatud ka Saksa kunstniku Laure Catugieri tööd, kes käesoleval aastal (oktoober – november) TYPA residentuuris viibib. Residentuuri korraldab Berliini projektiruum roam koostöös TYPA ja Eesti-Saksa kunstikoostöö MTÜga.

Osalevad kunstnikud: Laure Catugier, Kelli Gedvil, Alexei Gordin, Kennet Lekko, Marko Mäetamm, Kristen Rästas, Roman-Sten Tõnissoo, Ellen Vene
Kuraator: Anita Kodanik

Näitust korraldavad TYPA ja Eesti-Saksa kunstikoostöö MTÜ
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Goethe Instituut.

Viimati muudetud 24.11.2022