Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu abielude sõlmimise saali ehib uhke pulmavaip

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

pulmavaip Foto: Rein Toom

17. august 2022 / Tartu abielude sõlmimise maja Tiigi tänaval ehib nüüd uhke spetsiaalselt selle hoone jaoks tehtud pulmavaip.

"Atraktiivne vaip paneb meie abielude registreerimise saali särama ja on tähenduslik siia tulijatele," rõõmustas rahvastikutoimingute osakonna juhataja Kristina Aabrams. "Vaibakunstnik Christi Kütt tegi vaiba meie tellimusel. Mõtte pulmavaibaks andis toonane Tartu linnamuuseumi direktor Sirje Karis, kui olime just uuendamas oma saali ning koostamas näitust maja ja perekonnaseisuasutuse ajaloost. Vaiba kavandi koostamisest töö valmimiseni kulus pea pool aastat ja tulemus on seda väärt," kinnitas Aabrams.

Vaibakunstnik Christi Kütile olid pulmavaiba loomisel inspiratsiooniallikateks Eesti põimetehnikas vaibad ja pulmakombestikku kirjeldavad tekstid. "Vaiba kujundikeele loomisel soovisin siduda pildikeelena vanemat ja uuemat sümboolikat. Vaiba keskväljakul on igavese armastuse sümbolina tuntud silmusnelinurk, mille südamik on võrgusilmamustriga (viljakuse tähistamiseks) kaunistatud. Lisatud on ka metallnaaste, mis  annavad edasi eesti naiste ehtimist hõbedaga. Vaiba ääredekoorina kasutatud siksak-motiiv annab kogu sisule kaitsva vormi," kirjeldab kunstnik oma tööd.

Eesti traditsioonilist kosja-ja pulmakombestikku on varasemalt saatnud mitmed erinevad tekstiilid, milledest uhkeimate hulka kuuluvad pulmavaibad ehk kaasavaratekid. Spetsiaalselt selleks tähtpäevaks valmistatud pulmavaip ehk abielukatus kooti noorpaari õnne kaitseks ja armastuse kestvuse saatjaks. Mustrikirjades kasutati õnne- ja kaitsesümbolitena tuntud riste ning kaheksakannamotiive, aga ka figuraalseid kujundeid (linnud, loomad, inimesed). Viimastega püüti  tekstiilidel edasi anda tollaseid uskumusi ja kombestikku.

Tartu abiellujate saali kaunistav seinavaip on tehtud naastpõimetehnikas.

Lisainfo: rahvastikutoimingute osakonna juhataja Kristina Aabrams, tel 7461 772, 5330 4213

Viimati muudetud 17.08.2022