Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
10°

Tartu lasteaiad ennetavad toidu raiskamist

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

lapsed toitu valmistamas Foto: Lasteaed Kelluke

4. mai / Tartu linna lasteaedades püütakse vähendada toidu raiskamist ning mitmel lasteaial on selleks häid ja mõjusaid kogemusi.

Abilinnapea Mihkel Leesi sõnul on kooli- ja lasteaiatoidul oluline roll laste toitumisharjumuste kujundamisel, sealhulgas ka toidu raiskamise vähendamisel. „Tartu linna koolides ja lasteaedades oleme tegelenud nii menüüde tasakaalustamise kui ka mahetooraine suurema kasutamisega toitude valmistamisel. Keskkonnasäästliku mõtteviisi kujundamisel on väga oluline osa ka toidu raiskamise ennetamisel,“ lisas Lees.

Tartu linn osaleb Eesti Rohelise Liikumise projektis „CLIKIS-Network – kliimasõbralikud kooliköögid”, milles on tähtsal kohal  toidujäätmete vähendamine lasteasutustes. Projekti eesmärgiks on näidata, kuidas lasteaia- ja kooliköökides on võimalik keskkonnamõju vähendada, pakkudes seejuures tervislikku, lapsesõbralikku, kvaliteetset ning taskukohast toitu.

Projekti eestvedaja Marilin Eessalu sõnul on hea meel näha, kuidas lasteaiad näitavad üles initsiatiivi selle olulise probleemiga tegelemisel ning kasutavad toidu raiskamise ennetamiseks erinevaid häid praktikaid. Tartu linnast on projektiga liitunud Tartu Descartes´i Kool ja lasteaed Pääsupesa.

Tartu Linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakond küsis koostöös projekti eestvedajatega Tervist Edendavate Lasteaedade võrgustiku lasteaedadelt tagasisidet, kuidas välditakse toidu raiskamist ja mida tehakse, et toidujäätmeid tekiks vähem.

Toidu raiskamise ennetamise kohta jagas oma kogemusi 9 lasteaeda. Lasteaed Pääsupesa näiteks tükeldab toidukorrast ülejäänud leiva ja sepiku ning puu- ja köögiviljad mõnusateks üheampsu-kuubikuteks. Lapsed söövad rõõmuga väiksemaid palasid ka päeva jooksul. Mitmes lasteaias saavad lapsed endale ise toitu tõsta ja nii õpib laps hindama, kui palju ta jõuab ära süüa. Samas on see ka ettevalmistus koolisööklas toimetulekuks. Mitmel pool lastakse lastel ise smuutisid, salateid ja muid kergemaid roogi valmistada. Lasteaedade töötajad jälgivad, mida lapsed eelistavad ning milline toit neile ei maitse ning annavad toiduvalmistajale tagasisidet.

Paljud Tartu lasteaiad tegelevad toidu raiskamise vähendamisega ja oma kogemusi saavad nad tutvustada mais toimuval  teemakohasel veebiseminaril.

Lisainfo:  abilinnapea Mihkel Lees, tel 7361 210, 5564 1996;  tervisespetsialist Ülle Prommik, tel 7361 323, 5346 1143.

Kliimasõbralike kooliköökide projekti kohta: www.roheline.ee/koolitoit või marilin@roheline.ee.

 

Fotol lasteaia Kelluke lapsed smuutit valmistamas.  Foto: lasteaed Kelluke

 

Helle Tolmoff

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1336
Mob: 529 4297

Viimati muudetud 04.05.2021