Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Mart Reiniku Kool saab 130. aastaseks

Reiniku kool 130

1. november / Üks Tartu vanimaid ja väärikamaid koole, praegune Mart Reiniku Kool tähistab 23. novembril oma 130. juubelit.


Koolil on värvikas ajalugu, tänane nimi on juba kümnes. 1889. aastal loodi see Tartu I Kroonu algkoolina, kool on olnud nii tüdrukute kui poiste kool, algkool, keskkool (Tartu 10.Keskkool) ja gümnaasium (Tartu Mart Reiniku Gümnaasium). 2011. a sai koolist põhikool, mis just viimastel aastatel on väga populaarseks saanud ja aina kasvanud.

Huvitavaid fakte koolist täna

  • Kool on väga suureks paisunud - oktoobri 2019 seisuga on koolis 935 õpilast ja 81 õpetajat. See koolipere sööb näiteks ära 7872 kilo kartulit aastas!
  • Kaks õpetajat on töötanud samas koolis üle 40 aasta – legendaarne matemaatikaõpetaja Mart Oja näiteks 43 aastat!
  • Hoolimata suurusest, paiknevusest kahes majas, nime- ja sisuvahetusest on koolis säilinud tugev kogukonnatunne. Tänaste töötajate hulgas on 13 oma kooli vilistlast.
  • Kooli peamised väljakutsed täna on pigem materiaalset laadi. Kool vajab hädasti remonti ja renoveerimist. Näiteks on kõige kauem vastu pidanud seina värv Vanemuise tänava võimlas,  värvitud viimati 1971. aastal (!)

Mis eristab Mart Reiniku Kooli teistest?

  • Koolil on palju vahvaid traditsioone. Näiteks liikumispidu, mis sai alguse juba 1968. aastal ja pakub igal kevadel võimaluse pea kõigil klassidel ja õpetatajatel Vanemuise laval temaatilise tantsu või võimlemiskavaga esineda. Näiteks Eesti Vabariigi 100. aastapäeva auks sündis ülekooliline antsuetendus “Meri siin seisma jäi…”, kus lavalt käis läbi üle 600 õpilase.
  • Aates 1973. aastast toimub muusikapidu ja 2012. a pandi algus olümpiamängude traditsioonile. Näiteks 2016. a toimusid koolis  II olümpiamängud, mis olid pühendatud inimestevahelisele suuremale sallivusele ja hoolivusele. Ettevõtmisse olid kaasatud praktiliselt kõik toonased 838 õpilast, õpetajad ja vabatahtlike kohtunikena-abilistena ka lapsevanemad ning lisaks külaliskoolid. Õpilased ja õpetajad olid jagatud loosiga eri riikide delegatsioonideks. Eelneva haridusprogrammi raames tutvuti põhjalikult selle riigiga ja spordieluga, mida olümpial „esindati“, valmistati riikide lipud, kujundati vastavad T-särgid.
  • 2013. a alanud MRK Hea Teo kampaaniad on toetanud nii Ghana lapsi kui püüdnud leida lahendusi kooli murekohtadele.
  • Koolis tegutseb viimastel aastatel vanematekogu (VK), vabatahtlik aktiivsete lastevanemate grupp, kes on partneriks kooli juhtidele, õpetajatele ja traditsioonilisele hoolekogule. VK ei ole selleks, et koolilt nõuda, vaid selleks, et ise midagi reaalselt ära teha. Näiteks sai vanematekogust alguse idee esitada Tartu kaasava eelarve ideena MRK liikuma kutsuv koolihoov, mis koolipere ühtse tubli töö tulemusena saidigi võidu ja valmis juunis 2019. VK aitab korraldada iga-aastast jõululaata ja heateo projekti, veab eest koolivormi kasutusele võtmist jne.

Kooli tähendust ja mõjukust ühiskonnas saab hinnata vilistlaste ja nende tegemiste järgi. Mart Reiniku Kooli vilistlaste nimekiri on muljetavaldav ja paljud värvikad isiksused jagavad põnevaid seiku oma kooliteest juubeliraamatus „Aia tänavast Mississippini. Mart Reiniku kooli 130 aastat“. Kooli vilistlaste hulgast leiab nii auväärt kultuuritegelasi, tunnustatud teadlasi, hinnatud ajakirjanikke, sportlasi kui poliitikuid nagu näiteks Väino Aren, Alo Ritsing, Mart Ustav, Marju Lepajõe, Janika Mölder, Karmen Puis, Kadri Simson, Jaan Aru, Mari Jürjens, Aet Maatee, Arp Müller-Mölder ja paljud teised.

Juubeli puhul toimub ajavahemikul 16.-23.11 palju huvitatavaid tegevusi nagu vilistlasturniir, valguspidu, juubeliraamatu esitlus, vilistlaspidu jne. Täpne kava siin

Lisainfo: Direktor Enn Ööpik, Tel: 736 1961, E-post: enn.oopik@raad.tartu.ee  

 

Viimati muudetud 01.11.2019