Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu ringrenoveerimise konverentsil otsitakse lahendusi ehitusmaterjalide korduskasutamiseks

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Taaskasutatud materjalidest tehtud rattapaviljon Tartus Foto: Tiina Pitk

27. veebruar 2024 / Konverents “Lammutuselt uuele ehitusplatsile” on Tartu ringrenoveerimise projekti lõpuüritus, mis toob kokku riigi, linna ja ettevõtjate esindajad. 

Tartu ringrenoveerimise projekti käigus otsiti lahendusi, mis tõendavad ehitusmaterjalide ringkasutuspotentsiaali. Tartusse loodi korduskasutatud materjalidest rattamajad, ringkasutus pank, digilahendused, tehti mitmeid teadus- ja arendustöid ning viidi läbi koolitusi. Lõpukonverentsil 28. veebruaril otsivad kõik osapooled lahendusi, kuidas muuta ehitusmaterjalide ringkasutus lihtsamaks ja tavapärasemaks. 

 “Tartu on Eestis esimene omavalitsus, kes on kävitanud ehitusmaterjalide ringkasutuspanga ja piloteerinud lammutuselt saadud ehitusmaterjalide korduvkasutust, ehitades kasutatud materjalidest avalikku linnaruumi  neli rattamaja. Meie eesmärk on näidata, et kasutatud ehitusmaterjale on võimalik uuesti kasutada ning nendest midagi ilusat ja vajalikku  ehitada. Sellest aga olulisem on avalikkusele  teadvustada, et ehitusmaterjalide korduvkasutamine on võimalik, vajalik ning seda ei tohiks karta,” rääkis Tartu Linnavalitsuse majandamisteenistuse juhataja Eva Lääne

Eestis on kogujäätmeteke viimase 10 aasta jooksul ligi 15% vähenenud, kuid ehitus- ja lammutusjäätmete teke kasvanud enam kui poole võrra. “Kui seni on materjalide taaskasutamise potentsiaal ja majanduslik otstarve olnud teisejärguline, siis Tartu projekti raames on reaalselt otsitud lahendusi, kuidas korduskasutatavad materjalid uuesti ehitusplatsil kasutusele võtta. Sellega on Tartu linn olnud teenäitajaks ning viinud ellu selle, millest seni on vaid räägitud: rajanud linnaruumi korduskasutatavatest materjalidest rattamajad, loonud ringkasutuspanga. Konverentsi lõpudiskussioonis proovime ühiselt – riik, omavalitsus, praktikud – koos arutada, kuidas kõrvaldada nii õiguslikud kui praktilised takistused, et järjest rohkem elemente ja materjale jõuaksid lammutusobjektidelt ehitusobjektidele,“ rääkis projektipartneri Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu tegevjuht Margit Rüütelmann. 

Tartu ringrenoveerimise projekti käigus loodi pilootlahendused ehitusmaterjalide taaskasutatavuse tõendamiseks, arendati välja Tartu ehitusmaterjalide ringkasutuspank, samuti ringkasutuspanga digilahendus ja loodi koostöös eramuomanikega praktilised ringrenoveerimise näited ja rattapaviljonid, mis on tehtud korduskasutatud materjalidest.

Tartu Ringrenoveerimise projekti eesmärk on piloteerida lahendusi, mis tõendavad ehitusmaterjalide ringkasutuspotentsiaali ning saavutada ringmajanduse põhimõtete integreerimine Tartu linna piires toimuva renoveerimislaine protsessi, et ringmajanduse põhimõtted oleksid integreeritud Tartu linnas toimuva renoveerimislaine protsessi. Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

Tartu Linna korduskasutatavatest materjalidest rattamajade pildid: https://www.tartu.ee/et/tartu-linna-ringrenoveerimise-projekt

Projektis osalevad Tartu Linnavalitsus, Tallinna Tehnikaülikool, Säästva Renoveerimise Infokeskus, SINTEF, Trondheimi Linnavalitsus ja  Eesti Ringmajanduse Ettevõtete Liit.

Ringrenoveerimise projektist lähemalt: https://www.tartu.ee/et/ringrenoveerimine#Tegevused

 

Konverentsi päevakava

10.00 HOMMIKUKOHV

10.30 – 10.40 TERVITUSSÕNAD ja SISSEJUHATUS teemasse – Tartu Linnavalitsus Urmas Klaas

10.40 – 11.10  Materjalide nutikas kasutamine ehitamisel ja renoveerimisel – Ivo Jaanisoo, Kliimaministeerium

11.10 – 11.40 Ehitus- ja lammutusjäätmete uuringu tutvustus – Görel Grauding, Kliimaministeerium

11.40 – 12.00 Ringrenoveerimise põhimõtete juurutamine Tartus –  Ülle Mauer, Tartu Linnavalitsus

12.00 – 12.45 LÕUNA

12.45 – 13.00  Lammutatavate ja renoveeritavate hoonete materjalide kaardistamine – Margit Rüütelmann, ERMEL

13.00 – 13.20  Korduskasutatavast materjalist rattamajade ehitamise valu ja võlu – Roman Gavrilov, Uniro Grupp OÜ

13.20 – 13.50  Korduskasutatavate materjalide andmebaasi arendamine – Tarmo Elvisto, SRIK

13.50 – 14.10  Materjalipangad ja nende olulisus materjalide korduskasutusse suunamisel  Tõnis Arroval, Terasteenus OÜ

14.10 – 14.30   SIRUTUSPAUS

14.30 – 15.00  Uudsed meetodid ehitusmaterjalide korduskasutuse või materjalina

ringlussevõtu hindamiseks – Simo Ilomets, Taltech

15.00 – 15.10   Woodcircle  – Ringrenoveerimise jätkuprojekti tegevused Tartus.

Jaagup Ainsalu, Tartu Linnavalitsus

15.10 – 15.50   Diskussioon. Osalevad kõikide projektipartnerite esindajad

Enim esinevad õiguslikud ja praktilised takistused materjalide korduskasutusel ehituses.

15.50 LÕPUSÕNAD

 

Viimati muudetud 27.02.2024