Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartus tähistatakse Eesti lipu 140. aastapäeva

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Eesti lipp laulupeol Foto: Maanus Kullamaa

30. mai 2024 / Teisipäeval, 4. juunil tähistatakse Tartus Eesti lipu päeva. Otepääl juba hommikul algavad lipu päeva üritused jätkuvad giidituuride, pidukõnede ja näituste uudistamistega Eesti Rahva Muuseumis ja Eesti Üliõpilaste Seltsis ning kulmineeruvad kell 17 piduliku tseremooniaga Kalevipoja monumendi juures.

Eesti lipu päeva üheks keskmeks on Eesti Rahva Muuseum, kus on hoiul ka üks eestlastele eriti oluline ese – Eesti esimene sinimustvalge lipp. 4. juunil, Eesti lipu päeval saab seda ERMis tasuta vaadata ja minna ringkäigule, kus räägitakse lipu sünniloost. Terve päeva vältel on sissepääs püsinäitusele „Kohtumised“ tasuta, ringkäik „Eesti lipu lugu“ toimub kell 14 ja 16.

ERM-i direktori Kertu Saksa sõnul on see suur haruldus, kui mõnel rahval on päris esimese lipu originaal säilinud. „Meie võime selle üle uhked olla ja Eesti Rahva Muuseum hoiab Eesti 140-aastast lippu erilise hoolega.“

ERM suunab Eesti lipu päeval oma pilgu nooremale põlvkonnale ja kutsub koolilapsi muuseumitundi, kus üheskoos uuritakse Eesti lipu lugu. Noored saavad teada, kuidas sai Eesti Üliõpilaste Seltsi lipust Eesti olulisim riiklik sümbol ja missugune on selle kasutamise etikett.

Jakob Hurda saalis näidatakse temaatilisi kroonikakaadreid sellest, kuidas ajalooline sinimustvalge lipp võetakse välja peidupaigast Läänemardi talus aastal 1991, samuti arhiivikaadreid nii Eesti lipu ajaloost kui ka selle aastapäeva tähistamisest 1930ndatel. Linastub ka ERMi püsinäituse kuraatorite ja üheksa muuseumi, Rahvusarhiivi ning Allfilmi koostöös valminud film „Selle lipu all“.

Pidupäev ERMis lõppeb kell 16.30 Karmoškakamraadide kontserdiga silla-alal. Pilli seest leitakse üles mitmed traditsioonilised pärimustantsud ja laululood, aga ka armastatud popmuusikapalad.

Eesti Üliõpilaste Seltsi maja (Tõnissoni 1) on 4. juunil avatud kõigile külalistele kell 15–16.30. Kell 15.15 avatakse EÜSi majas sinimustvalge lipu 140. aastapäevale pühendatud näitus „Lipu päevad“. Näitusel eksponeeritakse suuri ühispilte, mis on tehtud EÜSi majas ja Otepääl lipuga seotud sündmustel. Näituse osaks on uus lühifilm, kus on kasutatud kroonikakaadreid samadest sündmustest. Näituse ja filmi autor on EÜSi vilistlane Arne Maasik. Kell 16 esineb sõnavõtuga EÜSi vilistlaskogu esimees Kaarel Vanamölder. Toimuvad majaekskursioonid ning saab osta EÜSi kirjastuse raamatuid.

Kell 17 kutsub Tartu linn tartlasi pidulikule Eesti lipu päeva tseremooniale Kalevipoja monumendi juurde. Kõnedega esinevad Tartu linnapea Urmas Klaas, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Helena Gross ja Tartu aukodanik Rein Taagepera. Tseremoonial laulab Eesti Üliõpilaste Seltsi meeskoor, dirigent Oliver Povel.

Lipu päeva sündmused jätkuvad Lõuna-Eestis Otepääl, kus kell 19 algab lipu ümmargusele aastapäevale pühendatud Estonia poistekoori kontsert Hirvo Surva juhendamisel. Terve juunikuu on Otepää pastoraadis avatud Eesti Rahva Muuseumi rändnäitus „Meie lipu lugu“.

Sinimustvalge on ajast aega olnud meie rahva keele, kultuuri ja iseteadvuse sümbol. 20. sajandi alguseks oli eesti rahvas lipu värvid omaks võtnud ja 1918. aasta novembris tunnistas Ajutine Valitsus sinimustvalge Eesti riigilipuks. Tänavu tähistame oma lipu 140 aasta juubelit.

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 05.06.2024