Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-21°
-21°

Tiigi tänava perekonnaseisuasutuse hoone juubelinäituseks oodatakse fotosid ja mälestusi

Tartu linnavalitsuse pressiteade

Tiigi 12 Foto: Rein Toom

31. mai 2021 / Tartu perekonnaseisuasutus tähistab tänavu sügisel 50. aastat Tiigi tänaval tegutsemisest. Juubeli puhul kutsutakse inimesi jagama fotosid ja mälestusi hoonest ja selle tegemistest alates 1911. aastast, mil pika ajalooga maja Tartusse ehitati. Põnevad lood ja koopiad kogutud fotodest jõuavad maja ajalugu tutvustavale näitusele. 

Kuigi perekonnaseisuametnikud on Eestis ja Tartus tegutsenud juba 95 aastat, hakati Tiigi 12 asuvas hoones peretoiminguid tegema alates 1971. aasta septembrist. Majas on varasemalt asunud ka Vanemuise dekoratsioonitöökoda, kuid enne sõda oli tegemist hoopis elumajaga, kus on elanud Tartu kunagine linnapea Karl Luik ning luuletaja ja kirjandusteadlane Gustav Suits.
 
Alates 1971. aasta 16. septembrist on majas kirja pandud kõik Tartu ning ümberkaudsed sünnid ja surmad, abielud, lahutused ja nimemuutmised. Majas asunud perearhiivist on oma sugulaste jäljed leidnud paljud sugupuu uurijad. Kui 1971. aastast on majaga seotud tegemisi üpriski hoolikalt jäädvustatud, siis varasemast ajast on säilinud vaid käputäis fotosid ja lugusid. Seetõttu kutsub linnavalitsuse rahvastikutoimingute osakond jagama jäädvustusi ja mälestusi, mis on seotud eelkõige maja ajalooga, aga ka lugusid, mis on seotud just mõne peretoiminguga.
 
„Igal majal on rääkida oma lugu. Tiigi tn 12 (varem Tiigi 56) majal, mis on ka arhitektuurimälestis, on 110-aastase hoone ja 50-aastase perekonnaseisuasutusena rääkida nii mõndagi põnevat. See on kõik see, millest me tahaksime väga kuulda ja ka kõigiga jagada," ütles rahvastikutoimingute osakonna juhataja Kristina Aabrams.
 
Rahvastikutoimingute osakond kogub jäädvustusi ja infokilde juuni lõpuni meiliaadressil tiigi@tartu.ee. Lisaks saab fotosid viia kohapeale aadressile Tiigi 12. Saadetud fotode ja lugudega saavad kõik huvilised tutvuda 16. septembril toimuval avatud uste päeval, kui külastajatele avatakse maja ajalooga seotud näitus, mille aitab kokku panna Tartu Linnamuuseum.
 
Tiigi tn 12 hoone projekteeris 1910. aastal arhitekt Robert Pohlmann. Juugend- ja heimatstiilis hoone ehitati kolmekorruseliseks elamuks, kuid hävis 1941. aasta tulekahjus. Seitse aastat hiljem muudeti maja taastamisprojektiga Vanemuise teatri abihooneks, kus asusid töötoad ja laoruumid. 20 aastat hiljem kavandati see aga perekonnaseisuametiks, millega muudeti hoone ruumilahendust ja planeeriti esinduslikumad ruumid abielude registreerimiseks. Perekonnaseisuamet tegutseb seal tänaseni ning teenindab aastas umbes 10 000 inimest, sh ligi 600 pruutpaari, tuhatkond sünni registreerimist ja kõiki muid perekonnaseisutoiminguid.

Lisainfo: rahvastikutoimingute osakonna juhataja Kristina Aabrams, tel 7461097, 5330 4213.

Rutt Ernits-Sups

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel:
Mob: 5554 0731

Viimati muudetud 31.05.2021