Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-24°
-24°

Eesti Rahva Muuseum kutsub seminarile "Rahvatarkusest viirusetõrjeni: võimas ternespiim"

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Eesti Rahva Muuseum kutsub seminarile "Rahvatarkusest viirusetõrjeni: võimas ternespiim". Foto: Eesti Rahva Muuseum

14. september 2021 / Eesti toidu kuu ja Teadlaste öö raames toimub 22. septembril Eesti Rahva Muuseumis seminar, mille peateemaks on ternespiim. Ternespiima on eesti toidukultuuris tuntud kaua; eriti aktuaalseks on ternespiima teema muutunud seoses selle kasutamisega kaasaegses biotehnoloogias.

Seminaril on kolm ettekannet. ERMi teadlane Anu Järs teeb ettekande "Ternespiimaroad meie toidulaual ajaloolises vaates". Ternespiima kasutati toiduks kogu Eestis, see oli nii eesti talurahva, eestirootslaste kui baltisakslaste menüüs, seda sõi nii kõrgklass kui lihtrahvas.

Teine ettekanne teemal "Ternespiimast ja ternespiima toodetest" räägib ternespiima kasutamisest tänapäeval toidutööstuses. Antakse ülevaade lehma ternespiima koostisest, selles olevatest bioaktiivsetest ühenditest. Tutvustatakse ternespiima pulbritooteid ja vastava kasutamise ja tootearenduse perspektiive. Ettekandjad Väino Poikalainen ja Lembit Lepasalu ettevõttest Teadus ja Tegu.

Kolmanda ettekande peab teemal "Ternespiima  väärindamine kaasaegse loodusteaduse abiga" Andres Männik Icosan Cell Factroy OÜ-st. Esineja käsitleb üldarusaadavas keeles kuidas kaasaegsed teadmised molekulaarbioloogia, biokeemia  ja immunoloogia vallas võimaldavad meil paremini mõista, millest tulenevad ternespiima tervislikud ja kasulikud omadused ning samuti kuidas biotehnoloogiliste manipulatsioonidega on ternespiima võimalik uut moodi väärindada. Juttu tuleb ka Bioblocki arendusloost.

Ettekannetele järgneb arutelu, mida juhib Illari Lään.

Seminar on tasuta ja toimub ERMis Jakob Hurda saalis, huvilistel on võimalik seda jälgida nii kohapeal kui veebiülekandes.

Seminarile eelneb kell 16 giidituur "Süüa me teeme" püsinäitusel Kohtumised.

Rohkem infot ja kuulajaks registreerimine ERMi kodulehel.

Lisainfo: Anu Järs, ERMi teadur-kuraator, telefon: 736 3008

Viimati muudetud 14.09.2021