Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu gümnaasiumites saab plastikust õpilaspileti asendada telefoniäpiga

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Mobiilirakendus mÕpilaspileti kujundus Foto: mÕpilaspilet

31. oktoober 2022 / Alates 1. novembrist saavad Tartu gümnasistid kasutada koolisööklates ja -raamatukogudes mÕpilaspiletit, mis aitab kooliõpilastel vähendada plastkaartide kasutamist. 

Uue digilahenduse loojaks on õpilasfirmast välja kasvanud start-up Konnekt. Koostöös Tartu linnaga käivitas Konnekt mÕpilaspileti ehk mobiilse õpilaspileti pilootprojekti, mille käigus uuritakse, kuidas telefoni kaudu õpilaspileti kasutamine gümnasistide poolt vastu võetakse.

Tartu on esimene Eesti omavalitsus, kus selline võimalus on õpilastele kättesaadavaks tehtud. Hetkel saavad digitaalset õpilaspiletit kasutada Hugo Treffneri, Kristjan Jaak Petersoni ja Jaan Poska Gümnaasiumis. Jooksvalt liidetakse süsteemiga ka teised Tartu koolid.

Praeguse plastist õpilaspiletiga peavad noored oma isikut tuvastama nii bussis pileti valideerimiseks, kooli uksest sisse saamiseks, sööklas toidu saamiseks kui ka raamatukogus teoste laenutamiseks. Idufirma Konnekt tegevjuht Anita Algus peab seetõttu Konnekti väga vajalikuks rakenduseks. “90% noortest on oma plastkaarte koju unustanud. Mõelge, mis ebamugavused sellest tekivad, sest kui kaart maha unustada, tuleb bussis jänest sõita või ukse taga teist inimest oodata, et kooli või kontorisse saada. Samas telefon ei unune tänapäeval kellelgi lihtsalt maha,” ütles Algus. 

„Usun, et mÕpilaspilet võetakse noorte poolt väga hästi vastu, sest see muudab õpilaspileti kasutamise märkimisväärselt mugavamaks. Seetõttu on ka linnavalitsus olnud Konnektiga koostööks igati avatud ning aidanud kaasa, et mÕpilaspiletit oleks võimalik erinevate teenuste puhul kasutada,“ selgitas Tartu abilinnapea Raimond Tamm. 

1. novembrist saavad Tartu õpilaspileti omanikud kasutada Konnekti rakenduses tasuta mÕpilaspiletit. mÕpilaspilet hõlmab endas esialgu võimalust piiksutada telefoniga koolisööklates ja -raamatukogudes, kuid juba käib ettevalmistus, et võimaldada Konnekti rakendusega kooli uste avamiseks ja uuritakse ka ühistransporti Konnekti toomist. Konnekt on mõeldud nii Androidile kui ka iOSile. 

Noored Tartu ülikooli ja TalTechi on ise pilootprojekti lansseerimise üle väga õnnelikud, olles arendustööga vaeva näinud ligi kolm aastat. “Ma olen igati digitaalsete lahenduste poolt, eriti kui see liidab süsteeme ning teeb neid efektiivsemaks. Ma arvan, et see on väga hea idee,” lisas Jaan Poska Gümnaasiumi direktor Mari Roostik. 

Noored on oma tegutsemisaja jooksul korduvalt auhindu saanud. Roheideede konkursil Negavatt jõudsid nad kümne parima tiimi sekka, millega kaasnes 1000-eurone preemia. Samuti pääsesid noored 2021. aasta Eesti Parima Õpilasfirma otsimisel superfinaali. Samuti pääsesid nad sel aastal Ajujahi TOP 40 sekka.

 

Viimati muudetud 01.11.2022