Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartumaa iduettevõtete käive kasvas rekordiliseks

14. september 2022 / Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel kasvas Tartus ja Tartumaal tegutsevate iduettevõtete käive selle aasta esimese kuue kuuga rekordilise 46,2 miljoni euroni.

Startup Estonia poolt hallatavas andmebaasis on täna registreeritud 1453 iduettevõtet ning Eesti Maksu- ja Tolliameti andmetel tegutseb neist Tartumaal 87.

Käesoleva aasta I poolaastaga kasvatasid Tartu ja Tartumaa iduettevõtted käivet võrreldes möödunud aasta sama perioodiga 33% 46,2 miljoni euroni. Mullu I poolaastal oli kohalike iduettevõtete käive 34,8 miljonit eurot. Tartumaal tegutsevate iduettevõtete käive moodustab 5% kogu Eesti idusektori käibest.

Startup Estonia juht Eve Peeterson kommenteeris, et regionaalse arengu toetamine on Startup Estonia programmi üks prioriteete. “Tartu on nutikas ülikoolilinn, kus on palju noori ja rahvusvaheliselt tunnustatud teadlasi - see on väga hea pinnas nii innovaatiliste ideede sünniks kui ka tehnoloogiaettevõtete arendamiseks. Näiteks ka hiljuti lõppenud sTARTUp Day näitas taas ilmekalt, et Tartumaa iduettevõtjate kogukond on väga kokkuhoidev ja ambitsioonikas ning Tartu on tõusmas järjest olulisemaks Eesti iduettevõtluse keskuseks,” sõnas Peeterson.

Tartus ja Tartumaal tegutsevates iduettevõtetes töötas käesoleva aasta I poolaasta seisuga 783 inimest. Kohalikud iduettevõtted maksid riigile kokku 6,5 miljonit eurot tööjõumakse, mis on 8% kogu idusektori tööjõumaksudest.

Tartumaa iduettevõtete suurimaks tegevusalaks on lõpptarbijale suunatud toodete ja teenuste tegevusvaldkond, kus tegutseb 14 iduettevõtet.

Tartumaa iduettevõtetest tegid I poolaastal suurima käibe Messente Communications (8,7 miljonit eurot), Fractory (5,5 miljonit eurot) ja Glia (5 miljonit eurot).

Ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega, kuid annavad hetkel parima võimaliku jooksva ülevaate sektori hetkeseisust ja kasvu kohta.

Startup Estonia ühendab ja toetab Eesti iduettevõtjaid. Startup Estonia kogub andmeid koostöös iduettevõtjatega ning avaldatud statistika aluseks on iduettevõtete ning Eesti Maksu- ja Tolliameti ja Statistikaameti andmed. Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi teaduskiirendi tegevusi viib ellu SmartCap.

Startup Estonia programmi (projekti number EU50651) rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Marina Bachmann
Startup Estonia
Communications Partner
[email protected]
+372 5645 6600
www.startupestonia.ee

 

Viimati muudetud 15.09.2022