Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Isejuhtiv kultuuribuss hakkab sõitma ERMi ja Tartu Linnamuuseumi vahel

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Isejuhtiv buss Foto: Roomer Tarajev

13. juuni 2024 / Alates 21. juunist hakkab Tartu Linnamuuseumi ja Eesti Rahva Muuseumi vahel sõitma isejuhtiv buss, mis viitena kultuuripealinna aastale sai nimeks Kultuuribuss.

Kultuuripealinna kujunduses Kultuuribuss sõidab kahe populaarse muuseumi vahel neli kuud ehk kuni 31. oktoobrini 2024 ning tutvustab tartlastele ja linna külalistele ühte tuleviku transpordilahendust. NB! Seoses pühadega ei sõida buss 22.-24. juunil.

Tartu abilinnapea Raimond Tamme sõnul saavad isejuhtivad sõidukid tulevikus loomulikuks osaks igapäevasest linnaliiklusest. "Seetõttu on mõistlik juba täna pilootprojektide elluviimisega tehnoloogiate testimisele ja arendamisele kaasa aidata. Kahtlemata on Kultuuribussi üheks eesmärgiks pakkuda isejuhtiva sõidukiga tutvumise ja sõitmise võimalust, sest paljudel tartlastel ei ole veel sellist praktilist kogemust,” lisas Tamm.

Projektiga piloteeritakse tehnoloogiat, kuidas linna taristule paigaldatud kaamerate ja sensorite abil saadakse reaalajas infot keerulistel ristumistel teistest suundadest lähenevatest sõidukitest, jalakäijatest ja jalgratturitest, et tagada isejuhtivale sõidukile sujuv liiklemine. Samuti testitakse projektiga tehnoloogiaid, kuidas sõitjatele sõidu ajal lisainformatsiooni pakkuda ja turvaline sõit tagada.

Pilootprojekt viiakse ellu autonoomsete sõidukite valdkonnas tegutseva Jaapani ettevõtte Yazaki Group tütarettevõtte Yazaki Innovations, USA tehnoloogia firma Avanti R&D, Eesti isejuhtivaid sõidukeid arendava Auve Tech OÜ ja Tartu linna koostöös.

Yazaki Innovations innovatsiooni direktor Tetsuhiro Hattori ütles, et tal on hea meel autonoomsete sõidukite jaoks loodud tulevikutehnoloogiaid Tartus tutvustada ja testida. „Täiendasime AuveTechi isejuhtivat sõidukit mitmesuguste tehnoloogiliste vahenditega, mis jälgivad ümbritsevat liiklust ja suhtlevad reisijatega. Soovime reisijatele pakkuda meeldivat sõidukogemust, mis oleks sujuv ja turvaline, kuid samas ka huvitav.“

Tartu linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakonna valdkonnajuhi Roomer Tarajevi sõnul pakub Tartu linn avatud ja koostööaldist keskkonda, kus tulevikutehnoloogiaid testida. „Loodan, et paljud kultuuripealinna külastajad ja linlased leiavad võimaluse sõita isejuhtiva Kultuuribussiga, sest see on unikaalne võimalus ühte tulevikulahendust reaalselt järele proovida ning Tartu linna avastada.“

Kultuuribuss sõidab ERMi ja Tartu Linnamuuseumi vahel 21. juunist kuni 31. oktoobrini 2024 teisipäevast laupäevani (esmaspäeviti ja pühapäeviti buss ei sõida) järgmistel aegadel:

  • Väljumised Eesti Rahva Muuseumi peatusest: kell 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00.
  • Väljumised Linnamuuseumi peatusest: kell 11.15, 11.45, 12.15, 12.45, 13.15, 13.45, 14.15, 14.45, 15.15.

NB! Seoses pühadega ei sõida buss 22.-24. juunil.

Bussi marsruut kulgeb peamiselt mööda Roosi tänavat. Sõit Kultuuribussis on tasuta. Bussi mahub seitse reisijat.

Vaata lähemalt: https://tartu.ee/kultuuribuss

Lisainfo: Tartu linnavalitsuse ettevõtluse arengu osakonna valdkonnajuhi Roomer Tarajev, tel 5303 3638.

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 20.06.2024