Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu linnakirjaniku Mart Kivastiku "Taevatrepp" seikleb raamatu ja filmi kujul

7. november 2023 / Kirjanik ja režissöör Mart Kivastik esitles sel sügisel oma raamatute "Sure, Poisu!" ja "Taevatrepp" soomekeelseid tõlkeid nii Turu kui Helsingi raamatumessidel, Berni Eesti Kultuuriselts korraldas 21. oktoobril "Taevatrepi" seansi, vesteldi koos kohalike eestlastega filmi ja lugemise teemal.

Mõlemad raamatud on soome keelde tõlkinud Anna Kyrö ning välja andnud kirjastus Atrain & Nord. “Sure, Poisu” ilmub peagi ka saksa keeles. 18. ja 19. novembril ootab ees mardilaat Helsingis, kus tulevad näitamisele Kivastiku filmidest nii "Taevatrepp" kui ka varasem mängufilm "Õnn tuleb magades", lisaks toimuvad kohtumised lugejatega. Vestlusringi raamatu "Sure, Poisu!" (soomekeelses tõlkes "Barbarus") teemal viib läbi Sirje Olesk, Tartu Euroopa kultuuripealinn 2024 vestlusringis osaleb Kivastik koos Mika Keräneni ja Heidi Iivariga.

Mängufilm "Taevatrepp" võistleb ka Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali Balti filmi võistlusprogrammis, linastused leiavad aset 17. ja 18. novembril Tartu ja Tallinna kinodes.

2019. aastal ilmunud samanimelise romaani põhjal valminud "Taevatrepp" on lugu ajast ja muusikast, sõprusest ning armastusest ja surmast, elust tänapäeval ja 70ndate lapsepõlves. Lugu saab alguse, kui oma viimsel hingetõmbel usaldab kunstnikust sõber filmi peategelasele Uule saladuse, kuidas käia minevikus. Uu on insener ja imedesse ei usu, aga trikk toimib. Minevikus on mõnus, igavene suvi, pikad juuksed, tüdrukud ja Jenkki näts. Tema päriselus on sügis, sõbrad on kibestunud, tüdrukud abielus ja isa raskelt haige. Kõige lõpuks peab Uu siiski otsustama, millises ajas oma elu edasi elada – mineviku suves või oleviku sügises.

Ajarändajast Uud kehastab täiskasvanuna Mait Malmsten ning noorena Timotheus Sammul. Teistes rollides teevad kaasa Raivo Trass, Ivo Uukkivi, Rita Raave, Harriet Toompere, Tõnu Oja ja Kaarel Pogga, Kersti Heinloo ja Lena Barbara Luhse, Kaie Mihkelson, Voldemar Kuslap, Külli Teetamm, Hannes Hermaküla, Taavi Teplenkov ja Rasmus Ermel jt. Filmi režissöör ja stsenarist on Mart Kivastik, operaator Rein Kotov ja kunstnik Pille Jänes. Filmi tootis Filmivabrik ja produtsendid on Marju Lepp ning Manfred Vainokivi.

Kivastiku kaks varasemat filmi „Üks mu sõber“ ja „Õnn tuleb magades“ on samuti linastunud PÖFFil.

Viimati muudetud 07.11.2023